Elewacje wentylowane są jednymi z najbardziej udanych systemów elewacyjnych.

Umożliwiają dowolny wybór pokrycia elewacji w zupełnym oderwaniu od rozwiązań konstrukcyjnych danego budynku, a kombinacje materiałowe są łatwe do wdrożenia. Teraz możesz je zastosować w swoim budynku i być uczestnikiem postępu w dziedzinie wykończania elewacji!

Zalety elewacji wentylowanych w technologii ZF ZIERER:

  • wysoki standard estetyczny elewacji oraz bogactwo wzorów i różnorodność kolorystyczna,
  • zoptymalizowanie termoizolacyjności budynku poprzez ciągłą wentylację elewacji zapobiegającą ewentualnym zawilgoceniom ocieplenia i kondensacji pary wodnej znacznie poprawiającą charakterystykę termiczną jego pomieszczeń
  • niewielka masa umożliwiająca zastosowanie praktycznie na każdym obiekcie bez względu na jego konstrukcję i wiek
  • wieloletnia trwałość elewacji poprzez zastosowanie materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, odkształcenia i spękania oraz o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne
  • brak koniczności konserwacji i niewielka podatność na zanieczyszczenia oraz łatwość i duża skuteczność ewentualnego czyszczenia
  • prostota obróbki i szybkość montażu, a także możliwość wykonywania prac bez względu na warunki atmosferyczne
  • połączenie systemu ukrytych mocowań, szczelnych zamków „na wpust i pióro” oraz układanie elementów „na zakładkę” zapewnia stabilność oraz łatwość uzyskania równej płaszczyzny niezależnie od podłoża
  • swobodny dostęp do warstw izolacyjnych i muru poprzez możliwość niedestrukcyjnego demontażu paneli umożliwiające ewentualne naprawy lub ich powtórne wykorzystanie (np. przy przebudowie)

Izolacyjność termiczna:

Ochrona cieplna latem

Letnia ochrona cieplna zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń poprzez ich bezpośrednie nasłonecznienie oraz przez panujące wysokie temperatury powietrza atmosferycznego.

Płynący od zewnątrz ku wewnątrz ciepły prąd powietrza powinien być utrzymywany w jak największym stopniu z dala ściany nośnej. Służy do tego dobra izolacja cieplna, jak i odpowiednio zwymiarowana konstrukcja.

Zaletą zawieszonej, wentylowanej od spodu elewacji jest możliwość szybkiej wymiany zbierającego się pod nią ciepła.

Ochrona cieplna zimą

W okresie zimowym przepływające ciepło z wewnątrz pomieszczeń ku zewnątrz określane jest przy pomocy współczynnika przenikania ciepła U. Im mniejsza wartość U, tym mniejsza ilość ciepła przedostaje się ku zewnątrz. Wartość U określana jest poprzez zdolność ciepłoprzewodnictwa izolacji cieplnej i grubość materiału izolującego. Warstwa izolacji zachowuje jednak swoje pełne właściwości izolacyjne jedynie gdy jest sucha.

Z uwagi na procesy fizyczne niemożliwe jest kapilarne podciąganie wilgoci oraz bezpośrednie padanie deszczu na warstwy izolujące. Ponadto istnieje przez cały czas możliwość odprowadzenia ewentualnie nagromadzonej wilgoci w przestrzeni wentylacyjnej na zewnątrz. W ten oto sposób bardzo szybko osuszyć można zawilgocone warstwy izolacji cieplnej bez narażenia ich na utratę właściwości termicznych.

Ochrona przed zawilgoceniem

Ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej możemy mieć do czynienia np. w przypadku ścian zewnętrznych ze szczelną okładziną elewacyjną bez pozostawienia szczeliny wentylacyjnej, tym bardziej przy zastosowaniu zewnętrznych nieprzepuszczalnych tynków o dużym oporze dyfuzyjnymW elewacji wentylowanej ZF ZIERER przestrzeń wentylacyjna między izolacją termiczną i okładziną sprawnie odprowadza ewentualną wilgoć, a szczelina powietrzna działa jako komora wyrównywania ciśnienia. Wentylowana przestrzeń zapewnia stałą temperaturę i ciśnienie pary, dzięki czemu wilgoć przechodząca od wewnętrznej strony ku zewnętrznej nie ulega kondensacji w warstwie izolacji.Odpowiednia dyfuzyjność przegrody budowlanej gwarantuje dodatkowo komfortowy i zdrowy klimat wewnętrzny wolny od pleśni i grzybów.

Likwidacja nierówności podłoża.

Jest to łatwy sposób na zakrycie i trwała niwelację nierówności podłoża. Przygotowanie ścian do montażu jest bardzo proste. Równość ścian nie odgrywa dużego znaczenia.

W przypadku, gdy z istniejącej ściany sypie się stary tynk, należy go oczywiście skuć, ale tylko w miejscach gdzie odpada. Wszelkie niedokładności da się zniwelować za pomocą podkładek, bądź klinami podczas kładzenia rusztu.

Zwiększona ochrona dźwiękowa.

Przegrody wielowarstwowe zamiast litych są najskuteczniejszym sposobem izolowania akustycznego ścian oraz dobrej izolacyjności cieplnej przy zachowaniu odpowiedniej ekonomiki budowy. Wykorzystujemy fakt, iż dźwięk odbija się na granicy dwóch ośrodków, które różnią się od siebie gęstością.

W tym przypadku podstawowe rozwiązanie konstrukcyjne polega na ułożeniu, pomiędzy dwoma warstwami materiałów sztywnych, warstwy z materiałem tłumiącym – wełną mineralną, która jest znacznie lepsza akustycznie niż styropian.

Sprawdzone rozwiązania i wymierne korzyści.

Z punktu widzenia fizyki budowli murowana ściana trójwarstwowa to najlepsza przegroda, ale jest ona ciężka, generuje wiele problemów wykonawczych przez co jest sumarycznie kosztowna w realizacji. Powszechnie wiadomo też, że powietrze jest naturalnym i najlepszym izolatorem, a więc współczesną alternatywą są elewacje wentylowane.

Elewacje wentylowane znane są od bardzo dawna, gdyż z powodzeniem stosowane były w budynkach ze ścianami warstwowymi, krytymi okładzinami drewnianymi jak gont czy deski na obszarach o różnorodnym klimacie i o różnym stopniu zanieczyszczenia powietrza.

Ochrona pogodowa.

Elewacja ocieplona styropianem i wykończona tynkiem cienkowarstwowym jest elementem budynku bardzo wrażliwym na uszkodzenia. Dodatkowy stały wpływ skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych i amplitudy temperatur powietrza powodują powstawanie rys i postępujących spękań wprowadzających zawilgocenie znacznie obniżające termoizolacyjność ścian oraz pogarszające estetykę elewacji.

W elewacji wentylowanej panele elewacyjne ZF ZIERER jako zewnętrzne poszycie przejmują zadanie ochrony ściany nośnej, podkonstrukcji oraz przede wszystkim samej izolacji cieplnej przez bezpośrednim, niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Przy nasłonecznieniu oraz wysokich temperaturach panujących na zewnątrz okładzina zewnętrzna odbija światło słoneczne, a wentylowana przestrzeń zapewnia wręcz efekt chłodzenia.

W czasie opadów atmosferycznych zewnętrzna okładzina ścienna pełni funkcję parasola, co sprawia, że konstrukcja tylna jest zawsze sucha. Ewentualna wilgoć jest usuwana z przestrzeni między warstwami za pomocą naturalnej wentylacji.

Zastosowanie wentylowanych systemów elewacji przynosi korzyści zarówno projektantom jak i inwestorom. Szeroki wybór paneli okładzinowych pozwala tworzyć atrakcyjne i praktyczne projekty fasad przy jednoczesnym efektywnym obniżeniu kosztów eksploatacyjno-konserwacyjnych.Bardzo istotne są również korzyści dla użytkowników i lokatorów budynków, którzy obok zmniejszenia koszów ogrzewania zyskują komfortowe środowisko życia – naturalną wilgotność i łatwość utrzymania stałej temperatury wewnątrz pomieszczeń, dodatkową izolację akustyczną czy też gwarancję bezpieczeństwa dla alergików, związana z uniemożliwieniem rozwoju glonów i grzybów.